Yunan Ve Roma Mitoloji’sinde Büyük Tanrılar

Zeus (Yunan) yani Jüpiter (Roma)

Zeus, Titan Kronos ve Rhea’nın en küçük oğludur. Yunan mitolojisinde en güçlü tanrıdır. Zeus Olimpos Dağı’nın kralı, dünyanın sahibi ve tanrıların ve insanların babasıdır. Göklerin, gök gürültüsünün ve şimşeklerin tanrısıdır. Gök yüzünün en yüksek yerinde tahtında oturur ve hava durumunu, insanları kontrol eder. Tasvir edilirken genelde elinde bir şişek yada bir asayla yada tahtında tasvir edilmiştir. Sembolleri meşe ağacı, kalkan, kartal ve tahttır. Kız kardeşi Hera ile evlidir. Zeus diğer Olimpos tanrılarının ve tanrıçalarının yardımıyla babası titan Kronos’u Tartarus’a (ölüler diyarının en altında ki yer) hapsetmiştir ve dünyayı kardeşleriyle kendisi gökyüzünü, Poseidon denizleri ve Hades yer altını alacak şekilde paylaşmıştır.

 

Jüpiter

WOA_IMAGE_1-minJüpiter, Saturn ile Ops’un en genç çocuğudur. Roma mitolojisinde en güçlü tanrıdır. Zayıf insan ırkının koruyucusudur ve yaratıcısıdır. Jüpiter’in en güçlü silahı Zeus gibi bir şimşektir ve gökyüzünün tanrısıdır, gökyüzünü yönetir. Kız kardeşi Juno ile evlidir. Kardeşleriyle dünyayı yönetmektedir. Kardeşi Neptün denizleri, Plüton ise yeraltını yönetmektedir.

Zeus ve Jüpiter’i birbirinden farklı düşünmek yanlış olur. Zeus Jüpiter’dir, Jüpiter de Zeus’tur. İkisi de Şimşekleri kullanan göktanrılarıdır, kardeşleri denizleri ve yeraltını yönetir. İkiside kız kardeşiyle evlenmiştir ve ikisinin de çok fazla aldatma hikayeleri vardır. İnsanlığın babası ve koruyucusu olarak görülmektedirler.

Not:Jüpiter senatonun en yücesidir kanunun tanrısı ve yöneticisidir.

 

 

Poseidon (Yunan) yani Neptün (Roma)

 Titan Kronos ile Rheia’nın oğludur. Zeus ve Hades’in kardeşidir. Büyün dünya paylaşılırken Poseidon’a denizler, adalar ve sahiller düşmüştür. Denizler, depremler ve atlar tanrısıdır. Poseidon denizin derinliklerinde büyüleyici sarayında yaşamaktadır, dört farklı cins atın çektiği bir arabası vardır. En önemli silahı Trident adı verilen üç dişli bir yabadır ve bu yabayı yere vurduğunda depremler meydana gelirdi. Amphitrite ile evlidir. Tasvir edilirken elinde üç dişli yabasıyla siyah saçlı bir erkek olarak (Kara Saçlı Tanrı olarakta çağırılırdı) yada eski efsaneler de at olarak tasvir edilirdi. Sembolleri üç dişli yaba, yunus, at ve boğadır.

 

Neptün

Neptün

Saturn ve Ops’un oğludur. Jüpiter ve Plüton’un kardeşidir. Roma mitolojisinde Neptün kardeşleriyle birlikte dünyayı yönetmektedir. Kendisine dünyadan sular ve denizler düşmüştür, su ve deniz tanrısıdır. Denizaltında muhteşem bir sarayda yaşar, deniz kabuğu biçiminde altın arabası ile denizlerin üzerinde gezintiye çıkınca, fırtınalar diner, deniz dümdüz olurdu. Üç dişli yabasıyla mucizeler yaratırdı.

Zeus ve Jüpiter’de olduğu gibi Poseidon ve Neptün’ü de birbirinden ayrımak imkansızdır. İki Tanrı da deniz tanrısıdır, üç dişli yabaları vardır. Denizin dibindeki saraylarında yaşamaktadırlar. Poseidon ve Apollon, Hera’nın kurduğu bir planla Zeus’a karşı plan kurmuştur ve başarısız olunca cezalandırılmış ve Kral Laomedon’un hizmetine gönderilmiştir. Neptün de hakkından fazlasını istemiştir.

 

Hades (Yunan) yani Plüton (Roma)

 Hades de Kronos ve Rhea’nın oğludur. Titan Kronos bütün çocuklarını yutmaktaydı ve Hades’i de yutmuştu ama Zeus tarafından kurtarılmıştır. Dünyadan Hades’e yeraltı diyarı düşmüştür. Hades’in onu görünmez yapan bir miğferi ve Bident adı verilen iki uçlu bir asası bulunmaktadır. Ölüler ülkesi tanrısıdır ama kötü bir tanrı değildir. Demeter ve Zeus’un kızı olan Persephone ile evlidir. Hades’in Kerberos adında ölüler diyarının kapısını koruyan üç başlı bir köpeği vardır. Ölüler diyarının kapısı dışarıdan gelen herkese açıktır ama ölüler diyarına birkez giren herkes için sonsuza dek kapalıdır ve Kerberos içerdeki ruhların dışarı çıkmasını önlemektedir. Tasvir edilirken Kerberos ile birlikte elinde iki üçlu asası ve taç ile tasvir edilirdi. Bazı tasvirlerde elinden yeraltının kapılarının kapalı olduğunu belirtmek için anahtarla yada abanoz ağacından bir çelenk bulunurdu.

Plüton

plutoRoma mitolojisinde yeraltı dünyasının hükümdarıdır. Saturn ve Ops’un oğludur. Plüton öbür dünyayı yöneten tanrı olmasından dolayı kötü görülmemiş aksine olumlu olarak anlatılmıştır. Maden zenginlikleri yeraltında bulunduğundan ve kitonik bir tanrı olarak bol bir hasat için gerekli tohumları içeren toprağın derinlerini yönettiğinden dolayı sıkça zenginlik tanrısı Plutos ile bir görülmektedir. Ölüler diyarındaki ruhlardan oluşan bir ordusu vardır. Plüton da tasvir edilirken taç ve asayla tasvir edilmiştir.  Plüton’un da tılsımlı bir başlığı vardır, kimi zaman bu başlığı yardıma ihtiyacı olan tanrılara ve insanlara vermekteydi. Bu nedenle gizli kalmış, saklanan, söylenmeyen şeylerin yöneticisi olarakta anılmıştır.

Plüton ve Hades birbirinin aynı özelliklere sahip tanrılardır. İkisininde pek çok ortak özelliği vardır, yeraltı dünyasının tanrısı olmaları, kardeşleri ve kardeşlerinin yönettikleri yerler gibi. Her iki tanrıda çok zengin olmalarına rağmen diğer tanrı ve tanrıçalar gibi kaprisli değil ve gösterişten hoşlanmazlar.

Kısacası Zeus, Poseidon ve Hades’in birebir Roma mitolojisindeki karşılığıdır Jüpiter, Neptün ve Plüton. Yunan mitolojisinde daha detaylı açıklanmış olmasına rağmen Tanrıların neredeyse bütün özellikleri aynıdır. Elbette kısmi özellikler halk tarafından aftedilen bilgiler ve içtenlikler farklıdır. Şöyle ki Mars yani Yunan Mitlerinde bulunan Ares ki savaş tanrısıdır Roma halkı için çok sevilen bir tanrıdır, halkla iç içedir fakat Yunan halkında Ares pek uzakta kalır. Son olarak her kültür birbirine karşı bir etkileşime girer ve farklılaşarak yer edinir.

 

 

Düzenleme: Taha Berk Arslan

Yazar: Meyra Yılmaz

Meyra Yılmaz

Merhabalar! Adım Meyra Yılmaz. 22 yaşındayım, Üniversite 4.Sınıf öğrencisiyim. Çocukluğumdan beri ailem sağ olsun hep hikayeleri, efsaneleri, eski inanışları dinleyerek büyüdüm ve her zaman mitolojiyi, eski dinleri, inanışları araştırıp okumayı sevdim. Zamanla bir merak, hobi olmaktan çıktı benim için kişiliğimin bir parçası oldu Mitoloji. Sevdiklerime bildiklerimi anlatmayı her zaman sevmişimdir şimdi burada elimden geldiğince bildiklerimi, öğrendiklerimi sizlerle paylaşacağım. Umarım seversiniz ve sizin için eski zamanlarda insanların inanışlarını anlamanız, görebilmeniz için bir pencere açabilirim.

You may also like...

3 Responses

  1. Kenan dedi ki:

    Türk mitolojisine de değinmemizi isterim. Güzel bir yazı olmuş.

  2. Kemal Polat dedi ki:

    Eline Sağlık

  3. unknown dedi ki:

    Güzel ama daha birçok tanrı var:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir