YGGDRASİLL ve DOKUZ DİYAR

YGGDRASİLL ve DOKUZ DİYAR

Hayat ağacının iskandinav mitolojisinde anlatılış şeklidir ve dünya ağacı olarakta bilinmektedir. Kökleri dünyanın çekirdeğine kadar uzanan ve iskandinav mitolojisinde bulunan bütün diyarları birbirine bağlayan, devasa diş budak ağacıdır.

 

İnanılışa göre Odin (bir diğer adı Ygg) dokuz gün ve gece bu ağacın dallarına asılı kalarak runların yani runik alfabenin sırlarını öğrenmiştir. Bu yüzden ağaca Yggdrasill yani Ygg’in atı denmektedir.

Ağacın dalları arasında dört geyik dolaşmaktadır ve tomurcukları yemektedirler, bu geyikler dört rüzgarı temsil eder. Ağacın kökleri ejderha Nidhoggr ve diğer yılanlar tarfından yenmektedir.
Ragnarok yani İskandinav mitolojisincdeki kıyamet geldiğinde ağaç, ateş devi Sutr tarafından yakılacaktır ancak ragnaroktan sonra ağaç ne kadar hasar alırsa alsın yeni yaşamında kaynağı olacaktır.
*Hilda Ellis Davidson, Avrasya Şamanizmi ile (diğer bir değişle Sibirya Şamanizmi veya Gök Tanrı dini) arasında paralellikler not etmiştir. Zira “Dünyalar Ağacı” bu inançlarda da bulunmaktadır.
Yggdrasill’in dallarında dokuz diyardan Ásgard, Álfheim ve Vanaheim bulunmaktadır, ağacın gövdesi insanların diyarı olan Midgard’ın da merkezinden geçer ve gövdesinin etrafında Jötunheimr ve Svartálfheim da bulunmaktadır, ağacın üç kökü Hel, Niflheim ve Muspelheim’e uzanmaktadır.

ASGARD

Thor-the-dark-world-concept-art3

İskandinav mitolojisinde dokuz diyardan biri olan Asgard, savaş tanrıları Aesir’in bulunduğu diyardır. Yunan mitolojisindeki Olimpos Dağı gibidir. Evrende en yüksek seviyede olan diyardır ve etrafı büyük ve sıkıca örülmüş duvarlarla çevrilidir. Bu seviye de Alfheim, Vanaheim ve Valhalla bulunur. Asgard’ı Aesir’in kralı olan Odin yönetir ve Asgard’ın bekçisi ve koruyucusu Heimdall’dır. Heimdall Midgard ve Asgard arasında bulunan köprü olan Bilfrost’un bekçisidir. Gözlerinin dünyanın öbür ucunu görebilecek kadar keskin, kulaklarının bir çimin büyüdüğünü duyabilecek kadar hassas olduğu söylenir. Efsaneye göre Asgard 12 veya daha fazla bölüme ayrılmıştır ve bütün önemli tanrıların Asgard da kendi yerleri vardır. Odin’in evi Valhalla, Thor’un diyarı Thrudheim, Balder’ın evi Breidablik gibi.

           

VANAHEİM

Thomas-Cole-Course-of-Empire

Aesir’den sonra gelen tanrı topluluğu olan Vanirlerin yaşadığı diyardır. Bereket, sağlık ve büyü gibi konularda yeteneklidirler. Diğer tanrıların aksine (Savaş tanrıları Aesir) Vanirler doğayla ilgilenen tanrılardır. Liderleri deniz tanrısı Njord’dur. Kaynaklarda Vanaheim’ın yeri tam olarak belirtilmemekle birlikte Asgard’ın batısında olduğu düşünülmektedir. İsminde -gard geçen iki diyar vardır Asgard ve Midgard, -gard’ı daha kurallara uyan ve daha gelişmiş ırkların olduğu diyarlar için kullanıldığı ve -heim’in bu tanıma uymayan daha vahşi ve düzensiz diyarlara eklendiği bilinmektedir. Bu düşünceye göre Vanaheim’daki Vanirler ne insanlar ne de Aesir kadar belli bir düzeni, kuralları olan olan bir topluluk değildi. Daha vahşi, doğal ve daha az kültüre sahip bir ırktılar.


ALFHEİM

mountain_path_by_unidcolor

Işık elflerinin diyarıdır ve Vanirlerden bereket tanrısı ve İskandinav mitolojisinde önemli tanrılardan olan Freyr tarafından yönetilirdi. Alfheim kaynaklarda sadece birkaç yerde geçmektedir ve tasvir edilmemiştir ama elfler “güneşten daha güzel” olarak tanımlanmıştır bu yüzden diyarının da aynı şekilde aydınlık ve güzel olduğu düşünülmektedir.

MİDGARD

Midgard-min.jpg

Bir diğer adı da Manna-Heim yani insanların evidir. İskandinav mitolojisinde ölümlülerin yaşadığı diyardır. Yggdrasilin gövdesi Midgard’ın tam ortasından geçer. İlk yaratılmış varlık olan dev Aurgelmir’in bedeninden yapılmıştır. Efsaneye göre tanrılar Aurgelmir’i öldürdükten sonra bedenini evrenin merkezindeki boşluğa attı ve bundan sonra Midgard şekillenmeye başladı. Aurgelmir’in eti karaları, kanı okyanusları, kemikleri dağları, dişleri uçurumları, saçları ağaçları ve beyni bulutları oluşturdu. Kafatası ise dört cüce; Nordri, Sudri, Austri ve Vestri (pusulanın dört noktası) tarafından tutuldu ve gök kubbe oldu. Güneş, ay ve yıldızlar kafatasından kopan dağınık kıvılcımlardan oluştu. Midgard, Asgard’a Bifrost yani gökkuşağı köprüsü ile bağlıdır. Midgard’ın etrafı geçilemeyen bir okyanus, deniz veya bir suyla çevirlidir ve bu okyanusta Jormungand isimli deniz canavarının yaşadığına inanılırdı.


JÖTUNHEİMR

129933935_helheym2

Jotunların yani devlerin diyarıdır. İki tür dev vardır; dağ devleri ve buz devleri. Jotunlar Aesir’den çok daha önce yaratıldı ve Aesir’den önce hüküm sürüyorlardı bu yüzden Jotunheim’dan Midgard’ı ve Aesir’i tehtid ettiklerin inanılırdı. Ragnarok’un yani bu dünyanın yıkılıp yenisinin kurulmasının gerçekleşmesine devler ve tanrılar arasındaki son savaşın neden olacağı düşünülürdü.

 

MUSPELHEİM

Muspelheim.jpg

Güneyde yer alan sıcak, parlak bir diyardır. Ateş devleri yaşar ve büyük ateş devi Sutr tarafından korunmaktadır. Başlangıçta inanılışa göre, Muspelheim’dan gelen sıcak rüzgarlar diğer taraftaki yani Niflheim’daki buzları eritti ve Aurgelmir’e kötü devlerin babasına şekil verdi. Ragnarokta Muspelheim’dan ateş devleri Surt’ın liderliğinde dünyayı yakarak yok edeceğine inanılırdı.

NİDAVELLİR veya SVARTALFHEİM

Kinshra_mountain_base

İskandinav mitolojisinde cücelerin diyarı Nidavellir yada karanlık elflerin diyarı Svartalfheim dokuz diyardan bir diğeridir. Cüceler yerin altında yaşayan usta ve zanaatkar bir topluluktur. Nidavellir yada Svartalfheim madenlerden ve demir ocaklarından oluşan bir labirenttir. İki isimden hangisinin daha kabul edilebilir olduğuna baktığımızda, iki isim de geç dönemde ve karışık kaynaklarda geçmiş olmasına rağmen vikinglerin bu diyarı cücelerin evi olarak görmesinin yanı sıra ilk olarak Nidavellir, Völuspá’nın “The Prophecy of the Seeress” (kahinin kehanetleri) şiirinde geçmektedir. Bu şiir Svartalfheim’ın geçtiği tek kaynaktan olan Snorri Sturluson’nin ”Prose Edda” şiirinden daha eskidir.

NİFLHEİM

niflheim_by_alphawolf154-d5dxen9-min-min.jpg

Soğuk, karanlık ve gizemli ölüler diyarıdır. Tanrıça Hel tarafından yönetilir. Bazı kaynaklara göre dokuz diyarın sonuncusudur. Birkaç bölümden oluşur, bu bölümlerden biride Náströnd’dur. Diyarın kuzeyinde bir kale bulunmaktadır, bu kale suçlular için yılan zehri ile doludur, burda işkence görürler ve ejderha Nidhogg kanlarını emer.
Niflheim öldükten sonra sadece kötü insanların geldiği yerdir. (Savaşta ölen savaşçılar Valhalla’ya gider) Kuzeyde bulunan bu diyar güneydeki Muspelheim’ın tam tersidir. Yggdrasill’in köklerinin birinde bulunan Niflheim, pek çok nehrin bulunduğu Hvergelmir’i de içinde bulundurur. İskandinav yaratılış hikayesinde başlangıçta bulunun büyük boşluk olan Ginnungagap’ın kuzeyinde bulunan sisli bölge daha sonradan Niflheim olmuştur.

HELHEİM

helheim_by_sekiq-d9m5bb5-min

Loki ve Angrboda’nın kızı olan Hel ölüler diyarının kraliçesidir. Bazı kaynaklarda Yunan mitolojisinde Cerberus gibi Helheim’a da bir köpeğin bekçilik yaptığı söylenir. Helheim genel olarak pek tanımlanmamakla birlikte tanımlandığı zamanda pozitif olara anlatılmıştır, insanların ölümden sonra yaşadıkları pozitif bir yer olarak tasvir edilmiştir. Hel’e gelen insanlar Viking döneminde insanların yaptığı yeme, içme, dövüşme vs gibi aktiviteleri yapmaya devam eder. Ölümden sonraki hayat ve diyar sonsuz bir kutsama yada işkence değildir sadece normalde yaptıklarını başka bir diyarda yapmaya devam etmeleridir. Savaşta ölen insanlar Odin’in yanına Valhalla’ya giderken, yaşlılıktan yada hastalıktan ölenler ise Helheim’a gitmektedir.

Yazar: Meyra Yılmaz

Düzenleme: Taha Berk Arslan

Meyra Yılmaz

Merhabalar! Adım Meyra Yılmaz. 22 yaşındayım, Üniversite 4.Sınıf öğrencisiyim. Çocukluğumdan beri ailem sağ olsun hep hikayeleri, efsaneleri, eski inanışları dinleyerek büyüdüm ve her zaman mitolojiyi, eski dinleri, inanışları araştırıp okumayı sevdim. Zamanla bir merak, hobi olmaktan çıktı benim için kişiliğimin bir parçası oldu Mitoloji. Sevdiklerime bildiklerimi anlatmayı her zaman sevmişimdir şimdi burada elimden geldiğince bildiklerimi, öğrendiklerimi sizlerle paylaşacağım. Umarım seversiniz ve sizin için eski zamanlarda insanların inanışlarını anlamanız, görebilmeniz için bir pencere açabilirim.

You may also like...

12 Responses

 1. Ayşenur dedi ki:

  Çok güzel bir yazı yazılmış emek verilmiş ve guzel bir görsel kullanımı sunulmuş teşekkür ederiz geri dönmenize sevindim

 2. Gözde dedi ki:

  bayildim 😍

 3. Kemal Polat dedi ki:

  Gerçekten harika bir yazı çok beğendim yeni yazılarınızı sabırsızlıkla bekliyorum

 4. Batuhan dedi ki:

  Güzel bir yazı olmuş emeğine sağlık. Umarım devamında daha derin bilgiker paylaşırsın. Ayrıca Mısır Mitolojisi ve Ra hakkında da bir yazı bekliyorum. Sesimi duyman dileği ile eline sağlık ☺

  • Meyra Yılmaz dedi ki:

   Öncelikle teşekkürler güzel yorumun için 🙂 Çok fazla sıkmak istemediğim içi genelde genel hatlarıyla yazı yazmaya çalışıyorum ayrıca mitolojiler hakkında çok detaylı kaynaklar olmadığı için fazla detay veremiyorum. Örneğin, bu yazı üzerinden yorum yaparsam bazı diyarlar neredeyse hiç betimlenmemiş bazı kaynaklarda çok üstün körü tasvir edilmişti. Bu yüzden fazla derin bilgiler vermek pek mümkün olmuyor maalesef. Mısır mitolojisi hakkında bende yazmak istiyorum umarım en kısa zamanda mısır mitolojisi hakkında bir yazı yazıp isteğinizi karşılayabilirim 🙂

 5. Batuhan dedi ki:

  Güzel bir yazı olmuş emeğine sağlık. Umarım devamında daha derin bilgiler paylaşırsın. Ayrıca Mısır Mitolojisi ve Ra hakkında da bir yazı bekliyorum. Sesimi duyman dileği ile eline sağlık 😊

 6. Emir dedi ki:

  Muhteşem bir yazardan muhteşem bir yazı. Bir sonraki yazıyı bekliyorum, bu kadar özletme kendini.

 7. David İsrael dedi ki:

  Güzel bir derleme olmuş. Tebrik ederim. Kaynakça nedir?

 8. yunus dedi ki:

  peki bunlar gerçek olabilirmi haş haşa Alaha şirk koşmuyorum tabide gerçek olma ımkanı varmı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir