“Vahşi” Şeyleri Bulmakta Yapay Zeka

Yazar: Emir Gül

Editör: Bilge Dal

Vahşi yaşam hepimiz için önemli. Başlı başına var olan önemi dışında, doğaya ve insanlara büyük bir şekilde katkıda bulunmakta. Fakat vahşi yaşam, yavaşça ama kararlı bir şekilde dünyamızdan yok olmakta. Biz ise bu yok oluşu anlamak ve önlemek için yeterince sağlam bir bilgiye sahip değiliz.
Bu sorunu çözmek için Google, Wildlife Conservation Society, WWF gibi birtakım doğa dostu kuruluşların bir araya gelip Wildlife Insights adlı bir proje paylaştılar, gelin bu projeyi hep birlikte inceleyelim.

Wildlife Insights projesinin amacı, yukarıda bahsedildiği gibi, tam da “yetersiz bilgiye sahip olma” sorununu çözmek. Habitatlara yerleştirilen gizlenmiş kameralar vahşi yaşam popülasyonunun nasıl değiştini gözlemliyor, şimdiden milyonlarca fotoğraf toplanmış durumda. Her gün de daha çok bilgi,veri alınıyor. Ama yine de bu veriler yeterince paylaşılmıyor ve analiz edilemiyor, bu da kavranabilecek değerli şeyleri kavrayış dışında bırakıyor.

“Şu an için inovatif fikirlere ihtiyacımız var, yine de teknoloji ve bilimin gücünün bir araya getirilmesiyle dünyanın her tarafındaki gizli kameralarla milyonlarca fotoğraf toplayıp vahşi yaşamın nasıl iyileştiğini neredeyse gerçek zamanlı gösterebiliyoruz. Daha iyi bilgiyle, vahşi yaşamı geliştirmek için daha iyi kararlar verebiliriz.” diyorlar kendileri.
Wildlife insights insanların her yerden vahşi yaşam verilerini paylaşabilmeleri için ve vahşi yaşam popülasyonunu daha iyi yönetmek için en iyi teknolojileri ve usta analistleri bir araya getiriyor. Herhangi bir analist, kendi verilerini Wildlife Insights platformuna yükleyebilme hakkına sahip. Bu da yapay zeka kullanılarak türlerin otomatik tanınmasını mümkün kılıyor. Sonuç olarak zamandan tasarruf sağlanıyor ve vahşi yaşamı korumak adına verilerin analizine daha çok zaman ayrılabiliyor.

Elde edilen verilere buradan (https://app.wildlifeinsights.org/explore) ulaşabilirsiniz.

Kamera tuzaklarından alınmış verilere sahip araştırmacılar onları yönetebildikleri, tanımlayabildikleri ve analiz edebiledikleri Google bulut tabanlı platforma yükleyebilmekteler. Ayrıca yapay zeka modellerini tür tanımlaması için verileri üzerine uygulayabilmekteler.

Aşağıda belirtilen iki olgu için Google’ın açık kaynak kodlu TensorFlow aracı kullanılarak yapay zeka modellemeleri oluşturuldu.

1)Blank Image Filtering: “Araştırmacılardan fotoğraftaki hayvan dışındaki gereksiz ayrıntıları ayıklamak gibi zor bir işin saatlerini aldığını duyduk. Yapay zeka modelimiz başarılı bir şekilde gereksiz ayrıntıları sınıflandırdı ve bunu yaparken de hayvanların fotoğrafının işe yarayan bölümlerinin zarar görme olasılığını en aza indirme üzerine eğitildi.”

2)Species Classification: “Yapay zeka modellerimiz, dünya çapındaki yüzlerce türü fark etme üzerine eğitildi. Wildlife Insights gizli kameralarından gelen verilerin işlenmesi, isimlendirilmesi ve kataloglanması konusunda on yıllar harcamış organizasyonlar tarafından gerçekleştirilen eşi benzeri görülmemiş bir ortaklıktır. Bu verilerin 8.7 milyondan fazla fotoğraftan da meydana geldiğini düşününce, bu, herhangi bir yapay zeka modeli için yüksek kalite bir veri seti eğitimidir ki bu görsel veri seti birikimi,bakıldığında tüm dünyadaki müzelerin topladığı omurgalı örneklerinden daha fazladır.”

———————————————————————————————————————————————–

Wildlife Insights’ın Yapay zeka modelleri ile ilgili daha fazla bilgiyi buradan(https://www.wildlifeinsights.org/about-wildlife-insights-ai) bulabilirsiniz.

Proje ile ilgili video:
https://www.youtube.com/watch?v=qKgRbkCkRFY

Her ne kadar yapay zekayla ilgili distopik ögeler fazlasıyla bulunsa da geliştirilme amacının yaşamı kolaylaştırmak ve korumak olduğu gerçeğinin de hepimiz farkındayız. Bu projeyle de dikkatinizi bu amaca yöneltmeye çabaladım.

Kaynak: https://www.wildlifeinsights.org/, https://www.wildlifeinsights.org/about-wildlife-insights-ai

You may also like...

4 Responses

 1. Hazal dedi ki:

  Kesinlikle doğru, elinize sağlık.

 2. Oyunbozankf dedi ki:

  Bir konu ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. Helal olsun!!

 3. Sudenur öznuroğlu dedi ki:

  Elinize, emeğinize sağlık Emir GÜL bey. Ankara’ya gelirseniz bir kahve eşliğinde bu konuyu konuşmak isterim.

 4. Pelin dedi ki:

  çok güzel bir yazı olmuş,emeğinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir