Yakın Bir İnceleme Gösterdi ki, Süpernova Bulutsuları Önceki Hesaplamalardan Daha Fazla.

Çevirmen: Şevval Akçakaya
Editör: Taha Berk Arslan

Max Plank Enstitüsü’den bir grup araştırmacı, bunun düşünüldüğünden daha fazla olduğunu gösteren kanıtlar buldu. Nature Astronomy isimli dergide yayınlanan makalelerin de Jan Leitner ve Peter Hoppe, süpernova bulutsusu tanelerinin incelenmesinde kullandıkları yeni teknolojiyi ve bulgularını anlattı.

Bilim insanları bir süredir biliyorlar ki yıldızların saldığı tozlar, Güneş sistemimizde kendine bir yol çiziyor. Ayrıca biliyorlar ki bu tozları bir kısmı süpernovalardan geliyor. Aynı zamanda bilim insanları, Dünya’yı oluşturan yıldızlararası tozun düşünüldüğünden büyük bir kısmının süpernovalardan geldiğini iddia ediyorlar.

Araştırmacılar daha önce daha az süpernova bulutsusunun etkili olduğunun düşünülmesi konusunu, bulutsu partiküllerinin incelenmesi için yeterince aletleri olmamasına bağlıyorlar. Bunun yanı sıra, Cameca NanoSIMS 50 iyon sondasının gelişiminin de bu detaylı incelemelerde yardımcı olduğunu ekliyorlar. Ölçme işlemleri aynı zamanda yüksek uzaysal çözünürlükle izotop ölçümünü sağlayan iyon kütle spektrometrelerinin kullanımını da içeriyor. Bu yeni teknolojiyi kullanarak araştırmacılar, ne kadar tozun standart yıldızlardan, ne kadarının ise süpernovalardan geldiğini hesapladı. Süpernovalardan gelen tozun yüzdesi, tahmin edilenden daha yüksek çıktı. Bu, Dünya’yı oluşturan tozların birçoğunun süpernova kökeni taşıdığı anlamına geliyor, ve bu da, evrendeki yıldız tozlarının düşünülenden daha 

fazlasının süpernovalarda oluştuğunu gösterir.

Araştırmacıların üzerinde çalıştığı toz örnekleri, Kuzeybatı Afrika’da bulunmuş olan bir chondrite örneğinde edinildi. Yeni teknolojinin kullanımıyla gerçekleştirilen yakın çalışmalar, araştırmacıların, daha önce bizim yıldızımızın oluşumunu da sağlamış olduğunu not ettikleri magnezyumu miktarını da hesaplamasını sağladı. Güneş sistemimizdeki çoğu maddenin, yıldızlardan çıkan materyallerden oluştuğunu ve bu nedenle yıldız tozunu iyi anlamanın, bizim nereden geldiğimizi de anlatacağı vurguluyorlar.

Kaynak: “Closer Look at Supernova Dust Suggests There’s More of It than Previously Assumed.” Phys.org. N.p., n.d. Web. 20 June 2019.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir