Sıcaklık ve nemin COVID-19’un yayılmasına etkisi?

Sıcaklık ve nemin COVID-19’un yayılmasına etkisi?

Çeviri: Ceren Avcılar
Editör: Taha Berk Arslan

Aralık 2019’dan bu yana, Çin’in Hubei Eyaletinin başkenti Wuhan, ( korona ) COVID-19’un (SARS-CoV-2 veya 2019-nCov) neden olduğu salgını bildirdi, virüs ülke çapında ve uluslararası olarak bulaştı. SARS ile karşılaştırıldığında, (korona) COVID-19 salgınının menzili çok daha genişledi. Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi, 2 Mart 2020 tarihi itibariyle, Çin’in tüm illerinden ve küresel olarak 66 ülkeden 89.000’den fazla COVID-19 vakasının rapor edildiğini göstermektedir. COVID-19’un küresel salgınları, halk sağlığı ve dünya ekonomisi için büyük engeller oluşturdu. (korona)

Virüslerin bulaşması, iklim koşulları (sıcaklık ve nem gibi), popülasyon yoğunluğu ve tıbbi bakım kalitesi gibi bir dizi faktörden etkilenebilir. Bu nedenle, hava ve COVID-19’un iletimi arasındaki ilişkiyi anlamak, bu salgının yoğunluğunu ve azalış zamanını tahmin etmek için anahtardır. Ancak, şimdiye kadar böyle bir ilişkinin olup olmadığı henüz bilinmemektedir. 6 Mart 2020’de DSÖ Sağlık Acil Durum Programı’nın genel müdürü Michael Ryan, insanların farklı iklim koşullarında COVID-19 virüsünün aktivitesini veya davranışını hala bilmediklerini söylemiştir.

9 Mart 2020’de Jingyuan Wang, Ke Tang, Kai Feng ve Weifeng Lv isimli bilim insanlarının yayınladığı makaleye göre yüksek sıcaklık ve yüksek nemin COVID-19 virüsünün iletimini önemli ölçüde azalttığı sonucuna varılıyor.

 

40’tan fazla virüs vakası olan 100 Çin şehrinin tamamının araştırılmasına dayanayarak “Sıcaklıkta bir santigrat derece artış ve bağıl nemde yüzde bir artış virüsün günlük etkili üreme sayısını (R) sırasıyla 0.0383 ve 0.0224 oranında düşürdü.sonucuna varılmıştır.

Yüksek sıcaklık ve yüksek nemin virüs iletimini azalttığına dair açıklama, iki olası nedenden dolayı tutarlıdır: İlk olarak, virüs soğukta daha kararlıdır ve virüs kaplı solunum damlacıkları kuru havada daha uzun süre kalır ve yayılır. İkincisi, soğuk ve kuru hava aynı zamanda konağın (virüsün yaşaması için gerekli besini ve ortamı sağlayan organizma) bağışıklığını zayıflatabilir ve onları virüse daha duyarlı hale getirebilir. Ancak bu gibi çalışmalar gerçek vakalar üzerinden bir istatistik kurulsa da bilgisayar modellemelerine dayanır. Yaz mevsimine güvenip tedbiri elden bırakmak doğru olmadığı gibi bu bulguların virüsü tamamen yok ettiği algısı da yaratılmamalıdır. Bulaşma oranını azaltabilir ancak tamamen yok etmek söz konusu değildir.

Sağlıklı günler dilerim.

Ek olarak yazılarımıza ulaşabilirsiniz.

Çin 2017’de Dünyanın En Tehlikeli Patojenlerini İncelemek İçin Üst Düzey Bir Laboratuvar Kurmuş!.

2019 Yeni KoronaVirüs nedir?

 

Kaynakça:

Wang, et al. “High Temperature and High Humidity Reduce the Transmission of COVID-19.” SSRN, 10 Mar. 2020, papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=3551767#.XnACjDeox28.twitter.

https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=3551767#.XnACjDeox28.twitter

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir