Samsung, Güney Kore ekonomisine nasıl hükmediyor ?

Çeviri: Alihan Yıldız

Güney Kore ekonomisine nasıl hükmediyor ?

Samsung, akıllı telefonlarıyla dünya çapında tanınmaktadır. Ancak kendi ana pazarında Güney Kore’de, bu büyük şirket bir teknoloji markasından çok daha fazlası

İşleri, beşikten mezara kadar insanların hayatında birçok yere ulaşmaktadır.

Güney Koreliler, Samsung’a ait bir tıp merkezinde doğabilir, Samsung tabletlerinin yardımıyla okuma ve yazma öğrenerek büyüyebilir ve Samsung’a bağlı Sungkyunkwan Üniversitesi’ne devam edebilir. Ve iş orada da bitmiyor. Daha sonra, şirketin cihazları ve elektronik cihazlarıyla donatılmış Samsung yapımı bir apartman kompleksinde yaşayabilirler.

Güney Koreliler öldüklerinde Samsung’un cenaze salonuna bile gidebilirler. Samsung, Güney Kore’nin chaebollerinden , ülke ekonomisine on yıllardır hakim olan büyük, aile kontrolündeki holdingler,  biridir.

Lee ve Samsung şirketi Güney Kore düzenini sarsan büyük bir siyasi skandalın kalbine iten suçlamaları reddediyor.

Samsung, ülkenin ekonomik hayatında çok büyük bir rol oynuyor.

Çeşitli bağlı şirketleri, Kore Menkul Kıymetler Borsası’nın tüm piyasa değerinin% 20’sinden fazlasını oluşturuyor – bunların çoğu, ana mücevher olan Samsung Electronics’ten (SSNLF) geliyor. Holdingin işletmelerinin, Güney Kore’nin tüm ekonomisinin yaklaşık% 15’ini oluşturduğu tahmin ediliyor.

Samsung’un yurtiçi ve yurtdışındaki başarısı – dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi – onu Güney Kore’nin ekonomik dönüşümünün önemli bir sembolü haline getirdi. Ülke, II.Dünya Savaşı’ndan sonra dünyanın en fakir ülkelerinden birinden son yılların en zenginlerinden birine gitti.

Hong Kong Çin Üniversitesi’nde Kore uzmanı olan Steve Chung, birçok Güney Koreli’nin “son 40 yıl boyunca uluslarının gelişmesine yardımcı olan” ekonomik modele hâlâ büyük saygı duyduğunu söylüyor.

Ancak bu, şimdi Samsung’u ve diğer chaebolleri saran büyük siyasi yolsuzluk skandalı tarafından test ediliyor.

Geniş kapsamlı skandal yüz binlerce Güney Koreli protestocuyu sokaklara sürükledi ve milletvekillerini Başkan Park Geun-hye’yi suçlamak için oy kullanmaya sevk etti. Diğer önde gelen Güney Koreli şirketler de soruşturma altında.

BBCMoney‘nin yazısından çevrilmiştir.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir