Tesla’nın Yeni Patenti: Lazer Silecek

Görünüşe göre, onlarca yıldır arabaların önündeki yağmuru ve tozu temizleyen, rüzgarı kesen cam silecekleri, Tesla için yeterince fütüristik değil. Nintendo 64’ten çıkmış bir araca benzeyen Cybertruck’ı yapan ve birçok elektrikli araba üreten Tesla, cam sileceklerini lazerden yapmayı tercih edecek gibi gözüküyor.

Firma, cam bir paneli ya da fotovoltatik bir hücrebirimini temizlemek için bir lazer modeli tasarladı. Electrek’e göre, Tesla reklamsal işler için bunu kullansa da kullanmasa da, lazer silecekler için alınan patent, bu haftanın başlarında halka açık bir şekilde yayınlanmıştı. Sonunda, gelecekteyiz, ve gelecekte mükemmel lazerler var (:

Patentte anlatılan lazer, normal cam silecekleri neredeyse, aynen oraya takılacak, konumlandırılacak bir sistem olarak gözüküyor. Bulunduğu aracın ön camı ya da solar panellerindeki tozları hedef alıp bir bakıma “vurarak” camdan/panelden uzaklaştırıyor.

Bu lazer aslında evlerde kullanılan/kullanılacak güneş panelleri için de oldukça gerekli. Çünkü ev üstlerinde bulunan solar panellerin yaprak ve dallarla kaplanması çok olası, ama herhangi bir evin tepesine çıkıp da onları temizlemek hem zor hem de tehlikeli.
Ama Electrek’in belirttiğine göre alınan patent daha çok araba sistemi odaklı. Ama burada açıkça belirtilmeyen önemli bir şey daha var: Lazerler sürücünün direkt olarak baktığı yerde olacak, göz sağlığı ve güvenliği için ne kadar doğru bir şey bu?

Kaynak:https://futurism.com/the-byte/tesla-replace-windshield-wipers-lasers

You may also like...

1 Response

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir