Dünyayı Yöneten Gizli Güçler- Mikroplar-3 / Kedilerin Küçük Hediyesi!

Initio:

Gündelik yaşamımızda sokakta, evde, alışveriş merkezlerinin önünde, komşunun penceresinde bazen de kucağımızda bulduğumuz ve onları mıncıklamaktan kendimizi alamadığımız kedi dostlarımızla karşılaşmayanınız yoktur. Onlar insan türünün evcilleştirdiği… Pardon insan türü için evcilleşmeye bizzat kendileri karar vermiş olan, bizimle birlikte yaşamaya alışmış, bize yoldaşlık  eden, çoğunlukla başına buyruk ama bir o kadar da sevimli eşlikçilerimiz. Peki bir kediye denk gelip sevmek için elinizi uzattığınızda bir takım ontolojik kedisel deneyimlerin verdiği agresiflik ile elinizi tırmalayan kedilerden vücudunuza nur topu gibi bir hastalık bahşedildiğini biliyor musunuz? Bu yazıda kedi tırmığı hastalığından (cat scratch disease) ve hastalık yapıcı etken bakteriden bahsedeceğim.

 

Let’s scratch out:

Kedi tırmığı hastalığı zoonoz yani hayvandan insana geçen bir hastalıktır. Hastalığın etkeni Bartonella henselae isimli, dünya çapında bilhassa ılıman iklimlerde kedileri enfekte eden bir bakteridir. Enfekte kediler klinik açıdan sağlıklıdır ve taşıyıcı konumdadır. Kediler bakteriyi en az iki yıl vücutlarında taşıyabilmektedir. Hastalığın yayılımında, enfekte kedilerle haşır neşir olan pirelerin de rolü oldukça fazladır. Pirelerin dışkısında fazla miktarda etken bakteri bulunmaktadır. Pireye sahip kedilerin özellikle yavru kedilerin, tırnakları ve dişleri, kaşınma ve yalama yoluyla pire dışkısına temas etmekte ve hastalığı taşımaktadır. Kedilerle bilinçsizce temas halinde olan küçük çocuklar veya gençler bu hastalıktan en çok etkilenen bireylerdir.  Hastalığın ana belirtisi şişmiş lenf bezleridir. Kulak arkasında ya da koltuk altındaki lenf bezleri şişer ve yumru halini alır. Ayrıca kedinin tırmaladığı ya da ısırdığı yerde küçük ağrısız deri lezyonlarıda görülmektedir.

 

 

 

Canavarı Tanı:

Bartonella henselae aerobik, oksidaz-negatif, yavaş büyüyen Gram negatif bir bakteridir. Dairesel bir genomu vardır ve virülansı için genelde kromozomal genleri kullanır. Ortalama 2 mikrometre uzunluğunda ve 0.5-0.6 mikrometre genişliğindedir. Bartonella henselae bakterisinin en dikkat çekici özelliği yeni konak bulduğunda konak içi çevresel stres ile başetme yöntemidir. Bu çevresel strese yol açan temel etkenler konaktan gelen istilacı hücreler, ısı ve ph değişimidir. Bakteri üç major ısı şok proteini üretmektedir ve bu proteinler bakteriye memeli konak içinde hücreiçi sığınak sağlamaktadır.

Bartonella henselae bakterisinin sebep olduğu kedi tırmığı hastalığı bağışıklığı güçlü olan bireyleri, bağışıklığı baskılanmış bireylere nazaran daha az etkilemektedir. Tedavisi antibiyotik ile yapılmaktadır.

Gördüğümüz üzere başımıza büyük belalar açabilen bu küçük mikroplar sevdiğimiz ya da sevmediğimiz her şeyi kendi yaşamlarının devamını sağlamak için özne olarak seçebilmekteler. Bu yazıda kedileri hedef alan mikroplardan bahsettik. Korunmak için gereken dikkati gösterdiğimiz takdirde küçük hayvan dostlarımızla daha kaliteli vakit geçirebiliriz. Bir kamu spotu olarak belirtelim : Satın almayın sahiplenin ve elinizden geldiğince sokaktaki dostlarımız için su ve mama tedariği yapmaya çalışın! 🙂

References:

https://microbewiki.kenyon.edu/index.php/Bartonella_henselae

http://cdn.istanbul.edu.tr/statics/veteriner.istanbulc.edu.tr/wp-content/uploads/2015/04/KEDI-TIRMIGI-HASTALIGI-2015

https://sa1s3.patientpop.com/assets/docs/68680

https://www.researchgate.net/publication/5407020_Bartonella_henselae_and_its_infections

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir