Dünyayı yöneten gizli güçler: Mikroplar! -1 Hitler vs Proteus 0X19

Yazar: Ahsen İlkyaz Yumuşak
Editör: Taha Berk Arslan

PROTEUS X019

1915 yılında, Arthur Felix ve Edward Weil insan vücudunda tifüse karşı üretilen antikorların Proteus 0X19’a karşı da üretildiğini keşfettiler. Bu keşif Weil-Felix Testinin geliştilimesini sağladı. Türleri arasında bazı farklılıkları bulunsada Proteus 0X19 Proteus vulgaris bakterisinin bir suşudur. Proteus vulgaris insan gastrointestinal sisteminde yer eden bir bakteridir. Yaygın olarak idrar yolu enfeksiyonlarına sebebiyet verir.

BİYO-ALDATMACA

İkinci Dünya Savaşı esnasında Polonya’daki iki doktor, temeli Weil-Felix testine dayanan bu buluştan oldukça etkileyici bir biçimde yaralanmışlardır. Nazilerin işgali altında olan Polonya/Rozvadow köyünde çalışan Dr. Eugeniusz Lazowski ve Dr. Stanislav Matulewicz, Weil-Felix testini henüz birer tıbbiye öğrencisi oldukları esnada öğrenmişlerdi. O dönemlerde sadece ciddi bir hastalığı olduğunu Nazilere belgeleyebilen işçiler evlerinde kalabiliyordu aksi takdirde işçi toplama kamplarına gönderiliyorlardı. Birçok Polonyalı o dönemlerde toplama kamplarında olmak üzere katledilmişti. Evlerine gelebilen ya da hastalıktan dolayı dönen insanlar o kamplara geri dönmemek için gerekirse intihar bile edeceklerini dile getiriyorlardı. Bunun üzerine Lazowski ve Matulewicz kendilerine gelen bir hasta işçiye Proteus 0X19 zerk edip kanında tifüs antikoru oluşumu sağlayarak Almanları bir çeşit tifüs salgınının başladığına ikna edebileceklerini düşündüler. Yaşam ve ölüm kavramlarının dönemin zorlu şartlarına göre görecelik kazandığı bu dönemde bütün risklere rağmen bu fikirlerini hayata geçirmeye karar verdiler. Deneyleri oldukça başarılı geçti. İnsanlar tifüs hastalığına karşı vücutlarında antikor oluşturmalarına rağmen sağlıklı kaldılar. Weil-Felix pozitif olarak Alman hastahanelerine gönderilen raporlar, Almanları o çevrede bir tifüs salgını olduğuna ikna etti.

O dönemde Alman halkı tifüs gibi salgın hastalıklara karşı fazlasıyla duyarlıydılar. Toplama kampına getirilen kişiler ilk önce karantinaya alınıp bu tarz hastalıklara karşı test ediliyor, hastalığı taşıdığı anlaşılan kişiler direkt öldürülüyorlardı. İki doktorun bu aldatmacası işe yaramıştı ve Rozwadov ve civarındaki köyler salgın gölgesi ilan edildi. Almanlar hastalık kapmaktan korktukları için bu köyleri kendi hallerine bıraktı ve baskılarını geri çektiler. Birkaç kez yetkili kişiler bunun bir düzmece olduğundan şüphelenip örnek aldılar fakat aldıkları örnekler sadece kan örnekleriydi. Bu kan örneklerinde yapılan tekrar testleride kandaki tifüs antikorlarını doğruladı. Bu salgın korkusu Almanları birkaç farklı basit inceleme ile ortaya çıkacak gerçekleri görememelerine sebep oldu.

Küçük ve görece etkisiz bir bakteri olan Proteus 0X19 , ortalığı kasıp kavuran Nazilere karşı oldukça güzel bir zafer kazandı ve küçük bile olsa bir grup Polonyalıyı büyük bir dehşetten kurtardı.

KAYNAK:

mikrobiyoloji.org/ Proteus

Power unseen / Bernard Dixon

wikipedia/ Proteus 0X19

You may also like...

1 Response

  1. 钻网 dedi ki:

    春暖花开,下次再来!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir