Bilim insanları, karbondioksiti atmosferden atabilecek bir mineral üretmenin yolunu buldular.

Çeviren: Şevval Akçakaya

Düzenleme : Taha Berk Arslan

Bilim insanları, karbondioksiti tutan bir mineral olan magneziti üretmenin hızlı bir yolunu buldular. Eğer endüstriyel ölçekte üretimi başarılırsa, uzun vadede atmosferdeki karbondioksiti uzaklaştırma imkanını ve bu sayede de atmosferik karbondioksitin küresel ısınma etkisine karşılık vermeyi mümkün kılar. Bu çalışma, Boston’da Goldschmidt konferansında sunuldu.

Bilim insanları hali hazırda atmosferden karbondioksit atarak küresel ısınmayı önleme üzerine çalışmalar yürütüyordu ancak bu teknolojiyi geliştirmek için çok ciddi pratik ve ekonomik kısıtlamalar mevcut. Şimdiyse bilim insanları ilk defa, magnezitin düşük ısılarda oluştuğunu açıkladı ve bunun kristalleşmesini artıran bir rota önerdiler. Doğada kendi kendine oluşan bir ton magnezit, yaklaşık olarak yarım ton karbindioksiti tutabiliyor, ama oluşum çok yavaş.

Projenin lideri Profesör Ian Power (Trent üniversitesi, Ontario, Kanada):

“çalışmamız iki şeyi gösteriyor. İlk olarak, magnezitin doğada nasıl ve ne kadar sürede oluştuğunu açıkladık. Bu, Dünya yüzeyinde yüzlerce ve binlerce yıl alan bir işlem. İkinci yaptığımız şey ise, bu işlemi ciddi şekilde hızlandıracak bir yol ispat etmek.”

Magnesite sediments in a playa in British Columbia, Canada. Credit: Ian Power

Kullanım ve devamı…

Araştırmacılar, polistren mikrosferlerinin kalalist olarak kullanılmasıyla, magnezitin 72 gün içinde oluşmasının mümkün olduğunu gösterdiler. Bu işlem sırasında mikrosferlerin kendisi değişime uğramadığı için ideal olarak tekrar kullanılabilirler. Mikrosfer kullanmak, miktarın oranıyla magnezit oluşumunu hızlandırmanın mümkün olduğu anlamına gelir. Bu işlem oda sıcaklığında gerçekleşiyor, yani müthiş derecede enerji verimliliği sağlıyor.

Şu an için, bunun deneysel bir işlem olduğunu görüyoruz ve bu işlem, biz karbon ayrımında (karbondioksitin atmosferden ayrılması ve kalıcı olarak magnezitte tutulması) kullanılabileceğinden emin olana dek artırılmalı. Bu, karbonun fiyatı ve bu teknolojinin gelişimi dahil birçok değişkene bağlı. Ama biliyoruz ki bilim, bunu yapılabilir kılacak.

Columbia Üniversitesi Lamont Dohetry Earth Observatory (New York)’den Profesör Peter Kelemen: “ bu grubun düşük ısıda doğal magnezit oluşumunu (ultramafik kayaçların havalandırılmasında gözlenen ama açıklanamayan) çalışmış olması gerçekten heyecan verici.” Ayrıca, işlemi hızlandırma potansiyeli de çok önemli, potansiyel olarak karbon depolamada ve belki de karbondioksitin direkt uzaklaştırılmasında yararlı ve ucuz bir yol sağlıyor.

Sağlayan : Goldschmidt Konferansı

Kaynak: https://phys.org/news/2018-08-scientists-mineral-co2-atmosphere.html

1.Görsel Natural magnesite crystal (4 microns wide). Credit: Ian Power

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir