Apple’ın “Pro Display XDR”si OLED Teknolojisini Geçti!

Apple’ın “Pro Display XDR”si Oled’i geçmeyi başardı, o zaman neden gerçek bir Apple TV yapmıyoruz?

Bir LCD’nin Oled ekranı geçebileceğini bırakın rakip olabileceğini bile düşünmezdiniz değil mi? Ama şimdi Apple’ın Pro Display XDR’sini çalışırken görün ve fikriniz tamamen değişsin.

Editör Notu: Apple, Apple, Apple. Bir elmadan farklı. Umarız ki gelecekte bir elma olmaz(!). 

Çeviri: Ekin Önal
Editör: Taha Berk Arslan, Bilge Dal

apple monitör

Bu 32 inçlik (yaklaşık 81 santimetre) 6K panel (bu sonbaharda 4,999 euroya satışta olması bekleniyor) çılgınca güçlü Mac Pro‘ya yoldaş olması için tasarlanmştı ama Pro Display XDR kendi
ayakları üzerinde durdu ve profesyonel bir OLED monitörden çok daha gerçekçi renkler ve kusursuza yakın siyahlar sundu. İşin doğrusu Apple bu “pro panel”in içindeki teknolojiyi bir üst
seviyeye çıkarıp , bunu üst düzey bir akıllı televizyon haline getirerek Sony ve LG‘ye kafa tutabilir ama analistlere göre şirket böyle bir yol izlemek zorunda değil.

Mavi LEDlerin gücü

Eski usül LCDler beyaz LED şeritleri kullanarak kenar ışıklandırma yöntemini kullanıyorken, Pro Display XDR bir dizi mavi LED kullanmakta. Bir düzine led  katmanı, birbiriyle entegre bir şekilde çalışıp ekranın bir kısmını aşırı parlak yaparken öteki kısmını aşırı karanlık yapabilmekte, bu da bize mümkün olan en çarpıcı görüntüyü vermekte.

Ayrıca bu led katmanı, yansıtacağı içeriğe de adapte olup, en optimize renkleri ayarlayabiliyor.  Renk değiştirici bir tabaka ile mavi ışığı beyaz ışığa çevirip, bir dizi özel lenslerle ve geometrik olarak optimize edilmiş yansıtıcılarla ışığı kontrol edip şekillendirebiliyor.

Bu sistem yalnızca 1,000,000:1 kontrast oranı vaad etmiyor, aynı zamanda istenmeyen parlamalara da engel oluyor.

Apple mavi led

 

Sürekli Parlaklık ve Doğru Renk

Apple Pro Display XDR’nin bir başka kilit avantajı ise 1000 nit kullanımından kaynaklı “sürekli parlaklık” teknolojisi. Monitörlerin çoğu 250-300 nit kullanırken Apple Pro Display XDR’ın sürekli parlaklığına ulaşmayı bırakın yaklaşamıyor bile. Ayrıca Apple, bu cihazda bir milyarı geçkin renge varan bir renk skalası vaat ediyor. Evet yanlış duymadınız, “bir milyar“!

Geçen günlerde Sony’nin 25,000 eurodan fazlaya mal ettiği profesyonel OLED monitörü BVM-X300 V2 aşırı derecede sıcak renkler içeren bir manzara fotoğrafı görüntüledi ve aynı  manzara çekimini görüntüleyen Apple Pro Display XDR’e kıyasla çok daha “cansız” bulundu. Bulutlar ve gökyüzü gerçekçiliği bakımından Apple, otoritelere göre çok önde görüldü. Techsponential’in baş analisti ise söyle diyor:”Apple’ın video mühendisleri gerçekten mükemmel, zaten bunu özel tasarlanmış iPhone ve iPad ekranlarında kanıtladılar. Kıyaslanacağı  ekranların bir kesri fiyatında olacak Pro Display XDR için şüpheye düşmenize bile gerek yok.”

Neden gerçek bir “Apple TV” yapılmasın?

Pro Display XDR’i görmek şahsen bende Apple’ın bu teknolojiyi daha ne kadar ilerletebileceğine dair bir merak oluşturdu. 6K bir panel belki müşterilere şimdilik mantıklı gelmeyebilir ama
ben Apple’ın bu profesyonellikte aynı inovasyonla dev bir 8K ekran sunduğunu ve daha düşük bütçeler için 4K bir ekran sunduğunu görebiliyorum.

Apple, kendisini televizyon sektörü konusunda da ispatlamak isteseydi eğer bunu yapmak  için kendi markasının adıyla bir “Super Premium Smart TV” yapmaktan daha iyi ne gibi bir fırsat olabilirdi?

 

LG, bu hafta Güney Kore’de yaklaşık 42.000 euro fiyatıyla 88 inç OLED TV’sini satışa sundu . Ama yazımızın içeriğinde görülebileceği gibi çok daha az maliyetle mavi LED ile güçlendirilmiş Apple, LG için sağlam bir rakip olma potansiyelinde.

Bütün bu saydıklarımıza rağmen (özellikle Apple’ın müthiş bir TV için her şeye sahip olmasına rağmen) bunlar Apple’ın TV sektörüne atılacağını göstermez. “Apple , ekran teknolojisi konusunda müthiş yeteneklere sahip, bunu görebiliyoruz ama mükemmel bir monitör yapabilmek TV sektörü için yeterli değil.” diyor NPD’nin endüstri analisti Stephen Baker. Ve Baker diyor ki 65 inçlik bir Apple Pro Display XDR için astronomik masraflar yapılması gerekirdi.

Apple aynı zamanda başka ekran teknolojileri için de araştırmalarını sürdürüyor; buna OLED ile benzer özellikler taşıyan mikro LEDler de dahil. Mikro LEDler OLED’e kıyasla daha parlak
renkleri yanma riski olmaksızın ekranlara taşıyabilecek özellikte. 

Çeviri Kaynağı: “Apple’s Pro Display XDR Beats OLED, So Why Not Make a Real Apple TV?” Tom’s Guide, 4 June 2019, http://www.tomsguide.com/us/apple-pro-display-xdr-apple-tv,news-30243.html.

Taha Berk Arslan

Romanın kurucusu ve lejyon eğitmeni yahut dağıtıcısı.Bir bilim insanı ,sanat düşkünü, tarih ilgilisi ve Evrenin Sezar’ı. Kozmosun Genetiğini kurarken tek ve gerçek amacı bilinen dünyayı fethetmekti, başarılı mı dersiniz. İstanbul doğumlu olmakla beraber ruhu evrenin özünde dolanıyor, meraklı ve araştırmacı bir kişilik. Belki de bir tirandır.

You may also like...

2 Responses

  1. Nuh Enes Sakallı dedi ki:

    Yazı gerçekten tatmin edici nitelikte. Başarılı👏

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir