3 Boyutlu Biyonik Göz Prototipi

Çeviren: Bilge Dal

Düzenleme: Taha Berk Arslan

28 Ağustos, 2018 , University of Minnesota

Minnesota Üniversitesindeki araştırmacılar,küre şeklinde, üzerinde duyum dizimi(sensing array) bulunduran ve bu bağlamda kendi alanında ilk örneği olan bir biyonik göz prototipini üç boyutlu yazıcıdan çıkarmayı başardılar.

Minnesota Üniversitesindeki bir araştırma takımı küresel bir yüzey üzerinde bir ışık algıcı(reseptörü) dizimi çıkartan ilk takım oldu. Bu keşif, ileride görme engelli insanlara veya görme kusuru olan insanlara yardımcı olabilecek biyonik göz yapımının bir adım daha ileri taşınmasının önünü açtı.

Araştırma, materyal bilimini kapsayan bir bülten olan, Advanced Materials adlı bültende yayınlandı. Ayrıca araştırmanın yazarı 3 boyutlu çıkartılmış yarı geçirgen cihazların patentini tutuyor.

Araştırmanın ortak yazarı ve Minnesota Benjamin Mayhugh Üniversitesinde Mekanik Mühendislik alanında Asosiye Profesör olan Michael McAlphine bunları söyledi: “Biyonik gözler hep bilim kurgu gibi düşünüldü, ama bugün çok malzemeli 3 boyutlu yazıcıları bile, biyonik göz üretimi için kullanmaya yakınız.”
Araştırmacılar, kıvrımlı bir yüzeyde elektronikleri yazdırmanın zorluklarını fark etmek ve sonra da bu zorlukları nasıl aşabileceklerini düşünebilmek için küresel cam bir kubbe üzerinde çalışmaya başladılar. Kendi özelleştirilmiş 3 boyutlu yazıcılarını kullanarak, gümüş partikül mürekkebi ile ilk temeli oluşturdular. Yüzeye uygulanan mürekkep, küresel yüzeyde yere akmak yerine, olduğu yerde durdu ve kurudu. Araştırma görevlileri daha sonra, ışığı elektriğe çeviren fotodiyotları üç boyutlu yazıcıdan çıkarabilmek için yarı iletken polimer malzemeleri kullandılar. Tüm bu süreç yaklaşık olarak 1 saat sürdü.
McAlpine’a göre bu sürecin en şaşırtıcı kısmı, tamamen üç boyutlu yazıcıdan yazdırılmış yarıiletkenler olmasına rağmen, bu yarıiletkenlerden ışığı elektriğe çevirmekte aldıkları %25 verimlilikti.

Devamı

Güvenilir aktif elektronikleri yazdırmayı rutin haline getirebilmek için daha almamız gereken çok yol var fakat üç boyutlu yazıcıdan çıkardığımız yarıiletkenler, mikrofabrikasyon tesislerinde yapılan yarıiletken cihazlara kolayca rakip olabilecek gibi gözüküyor” diyor McAlpine.”Ayrıca, biz yarıiletkenleri kolayca küresel bir yüzeyde bastırabiliyoruz, ve onlar bunu yapamıyor.”McAlpine’in takımı biyoloji, üç boyutlu çıktı ve elektronik kavramlarını tek bir platformda toplamakla tanınıyorlar. Birkaç sene önce biyonik bir kulak yazdırarak, uluslararası bir dikkat çektiler. O zamandan beri, cerrahi pratik için gerçek benzeri yapay organlar, biyonik cilt olarak davranabilen elektronik dokular, hareket eden bir el üzerinde kullanabilecek elektronikler, omurilik hasarına sahip bireylerin kullanabileceği iskeletler gibi şeyleri üç boyutlu yazıcıdan çıkardılar.

McAlpine’in biyonik göz yapma isteği aslında biraz daha kişisel.
“Annemin bir gözü görmüyor ve ben ne zaman işten bahsedersem, annem bana onun için ne zaman biyonik bir göz yazdıracağımı soruyor.”

McAlpine diyor ki, bu işin bir adım ötesinde çok daha fazla ışık reseptörü içeren, ayrıca çok daha verimli olan bir prototip oluşturmak var. Takım, gerçek bir göz çukuruna implemente edilebilecek bir şekilde, yumuşak küresel yüzeylere de üç boyutlu baskı yapmanın yolunu bulmak istiyor
McAlpine’in takımı, Minnesota Üniversitesi Mekanik Mühendisliği Ögrencisi Ruitao Su, Post-Doktoral Araştırmacı Sung Hyun Park, Shuang-Zhuang Guo, Kaiyan Qiu, Daeha Joung, Fanben Meng, ve henüz mezun olmamış Jaewoo Jeong’dan oluşuyor.

 

Kaynak yazı: https://m.techxplore.com/news/2018-08-d-prototype-bionic-eye.html

Taha Berk Arslan

Romanın kurucusu ve lejyon eğitmeni yahut dağıtıcısı.Bir bilim insanı ,sanat düşkünü, tarih ilgilisi ve Evrenin Sezar’ı. Kozmosun Genetiğini kurarken tek ve gerçek amacı bilinen dünyayı fethetmekti, başarılı mı dersiniz. İstanbul doğumlu olmakla beraber ruhu evrenin özünde dolanıyor, meraklı ve araştırmacı bir kişilik. Belki de bir tirandır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir